Zmiany w MSSF 16 czyli leasingowa rewolucja

W lutym 2017 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała nowy standard MSSF 16 Leasing, czyli Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej. Nowelizacja to wynik współpracy wspomnianej wyżej organizacji z Amerykańską Radą Standardów Rachunkowości Finansowej. Celem wprowadzonej do MSSF 16 zmiany jest optymalizacja i zniwelowanie różnic w leasingach operacyjnych i finansowych w różnych krajach.

Nowe przepisy mają wejść w życie z początkiem 2019 roku. Będą one dotyczyły m. in. tych firm i organizacji, które leasingują nieruchomości. Zgodnie z nowelizacją od przyszłego roku muszą one zmienić sposób rozliczania leasingu operacyjnego i w sprawozdaniach ukazywać go jako leasing finansowy. Mówiąc inaczej umowa leasingu przestanie być kosztem, a stanie się zobowiązaniem wykazywanym po stronie aktywów.

Nowe sposoby ujmowania umów leasingowych wiążą się z koniecznością dostosowania narzędzi informatycznych do zmieniających się przepisów. Chociaż do stycznia 2019 roku zostało jeszcze trochę czasu, warto już teraz pomyśleć o ujęciu nowych standardów MSSF16 w SAP. Systemy informatyczne tego typu cieszą się niemałym uznaniem ze względu na swoją modułowość oraz działanie w oparciu o jedną bazę danych, co ułatwia przepływ informacji wewnątrz firmy i pomiędzy jej poszczególnymi działami. Aby jednak spełniały one swoją funkcję, konieczne jest dostosowanie ich do zmienionych przepisów.

Więcej o nowych standardach MSFF 16 i umowach leasingu na https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mssf16-8211;-nadciaga-leasingowa-rewolucja,60,0,2399548.html.

Comments are closed.

  • Jakie oprogramowanie dla przychodni lekarskich

    Przychodnia lekarska kojarzy się nam zazwyczaj z miejscem, w którym przypadku choroby znajdziemy pomoc lekarza. Ale przychodnia to również duże przedsiębiorstwo rynkowe, które do sprawnego funkcjonowanie potrzebuje kompleksowych rozwiązań.
  • Jak kupować by nie dać się oszukać

    Kupowanie przez Internet może wiązać się z ryzykiem, że zostaniemy oszukani, jednak nie możemy zapomnieć, że jest to sposób na to również, aby bardzo łatwo zdobyć dany przedmiot i to po niskiej cenie. W Internecie …
  • Bezpieczeństwo komputera

    Bezpieczeństwo komputera jest niezwykle ważne. Trzeba zadbać o bezpieczeństwo naszego komputera, w końcu chcemy z niego korzystać jeszcze latami, nie chcemy także przeżyć niemiłych przygód, jeśli chodzi o korzystanie z komputera. Chodzi na przykład o …